Požičovňa – Cyklotúry – Informácie

Dunajská cyklocesta z Bratislavy do Budapešti

Budapest

Dunajská cyklotrasa ponúka možnosť spoznať rieku a život okolo nej. Druhá najdlhšia rieka v Európe prechádza desiatimi európskymi krajinami a ponúka tak príležitosť objavovať rôzne krajiny, tradície a zvyky. Je to jednoduchá trasa odporúčaná aj pre neskúsených cyklistov alebo rodiny s deťmi. Hranica medzi Maďarskom a Slovenskom prechádza stredom rieky v dĺžke 142 km. Na viacerých miestach je možnosť prekročenia rieky a spoznávania pamiatok Maďarska a Slovenska. Väčšina slovenskej trasy vedie popri rieke a ponúka okrem historických pamiatok aj pekné prírodné zákutia s malými plážami.

Mapy a sprievodcovia: Najlepším mapovým sprievodcom a tiež najpoužívanejším je "Danube Bike Trail 3" (redakcia Esterbauer) v anglickom alebo nemeckom jazyku. Poskytuje podrobný popis trasy a veľa užitočných informácií.

Bratislava BikePoint PONUKA

Prenájom bicyklov a cyklotašiek.
Prenájom bicykla : 15 € /bicykel /deň
                                        viac ako 3 dni: 13 € / bicykel / deň
cyklotašky : 10 € / na celú dobu.
Doručenie alebo vyzdvihnutie bicyklov mimo Bratislavy. Cena na vyžiadanie.

Mapa slovenskej časti Dunajskej cyklotrasy

GPX dáta na stiahnutie

Popis trasy slovenskej časti Dunajskej cyklotrasy

Dunajská cyklotrasa EuroVelo 6 Bratislava - Štúrovo

Zámerom tohto cyklosprievodcu je pozvať cykloturistov na slovenskú stranu Dunajskej cyklotrasy, ktorá je stále málo známa a neoverená nielen medzi zahraničnými, ale i slovenskými cykloturistami. Slovenská strana je zaujímavá najmä svojimi prírodnými zákutiami a priamym kontaktom s riekou. Trasu sme rozdelili na tri úseky.

Bratislava – Gabčíkovo - 45 km

Najkrajšia časť Bratislavy je historické centrum mesta, ktoré je pešou zónou s čulým ruchom kaviarní, barov, reštaurácií a priateľských Bratislavčanov. Historické centrum nie je vhodné na bicyklovanie, najmä v lete je preplnené turistami. Bezpečne a príjemne sa dá bicyklovať popri Dunaji, s výnimkou úseku Most SNP – Starý most na ľavom brehu Dunaja a nábrežiu Eurovey. Bicyklovanie v týchto úsekoch nie je vyslovene zakázané, ale nie je vhodné, pretože sa tam pohybuje veľa ľudí.
Všeobecné turistické informácie nájdete na www.visitbratislava.com, užitočné informácie pre cykloturistov nájdete na našom stránke v časti BIKE INFO.

V Bratislave si môžete vybrať, po ktorej strane Dunaja pôjdete do Gabčíkova. Cestou budete môcť 2 krát prejsť na druhú stranu.

1/ po pravom brehu Dunaja

Mapa Bratislava - Gabčíkovo po pravom brehu Dunaja

GPX dáta na stiahnutie

Z historického centra prejdite na druhú stranu cez Most SNP a pokračujte po Viedenskej ceste. Po pravej strane budete mať najstarší mestský park Strednej Európy – Sad Janka Kráľa a po ľavej strane v letnom období (jún – september) mestskú pláž.

Pokračujte popod Starý most, most Apollo a Prístavný most, a ďalej po hrádzi popri sídlisku Petržalka. Samotná hrádza a najmä cez víkendy veľké množstvo cyklistov aj inline korčuliarov vám ukazujú cestu. Po hrádzi prídete k Rusoveckým jazerám. V lete sa sem chodia Bratislavčania s obľubou kúpať a svoje miesto tu majú aj vyznávači nudizmu, je tu neoficiálna nuda pláž. Ak vás čas veľmi nesúri, zastavte sa, voda je krásne čistá.

Vyznávači histórie a pamiatok namiesto kúpania môžu prejsť do bratislavskej časti Rusovce. Odbočka z hrádze je dobre vyznačená, vyjdete neďaleko od múzea rímskeho tábora Gerulata.

Neďaleko múzea je kaštieľ Rusovce – vydarená obdoba Windsorských zámkov. Poslednými šľachtickými obyvateľmi bola belgická princezná Štefánia, vdova po korunnom princovi Rudolfovi, odmietnutá svojou kráľovskou rodinou za to, že sa vydala za neveľmi zámožného maďarského grófa Lónaya. Prežívali tu krásny život v láske a porozumení, ctení miestnymi obyvateľmi až do konca 2. svetovej vojny, kedy museli odísť. Vraví sa, že drsní ruskí vojaci im pomáhali nakladať veci na voz, keď videli, ako sa staručký gróf s láskou staral o svoju chorú manželku. Z dôvodu dedičských sporov kaštieľ zostáva zatiaľ neobnovený.

V parku pri kaštieli nájdetete na vzácne prírodné zákutia Dunajských mokradí, ktoré sú zaradené do najvyššieho stupňa ochrany na základe Ramsarských dohôd. Červenou turistickou značkou je vyznačená prehliadková trasa. Pri prechádzkach rezerváciou môžete uvidieť napríklad vzácne bobry, niekoľko druhov obojživelníkov a množstvo operencov.

Po krátkej prestávke pokračujete opäť po hrádzi smerom k Hrušovskej zdrži, prvému stupňu vodného diela Gabčíkovo, jednému z dôležitých oblastí sídlenia vtákov. Ak by ste mali záujem o odborný výklad, kontajtujte watching.sk.

Hrádza pokračuje cez most priehrady, vpravo uvidíte areál Divoká vodaČunove. Ak budete mať šťastie, možno uvidíte aj tréning na divokej vode alebo bude prebiehať jedno z množstva outdoorových podujatí. Môžete využiť miestne reštauračné služby, ubytovanie v hoteli, bungalovoch alebo vo vlastnom stane.

Pokiaľ nemáte záujem ani o jednu z atrakcií Divokej vody a ste skôr umelecky naladený, pokračujte ďalej až k najmladšiemu múzeu moderného umenia Danubiana. Aj pokiaľ galériu nenavštívite, uvidíte ju z cesty a som presvedčená, že vás očarí jej architektúra.

Pred Danubianou sa nachádza prístavisko Modrá čajka s reštauráciou a požičovňou lodí Yachter, ktorý zabezpečuje aj cyklokompu Čunovo - Hamuliakovo. Môžete sa previezť na druhú stranu a pokračovať po ľavom brehu Dunaja.

Za galériou Danubiana sa končí územie Bratislavy, až potiaľto sa nemusíte obávať, že by ste nenašli dostatok možností na občerstvenie. Toto je obľúbená cyklotrasa Bratislavčanov a bufety sú rozmiestené skoro pravidelne po celom úseku. Od Danubiany až po Gabčíkovo nie je možnosť občerstvenia priamo na cyklotrase, ale len v blízkych obciach.

Budete pokračovať po hrádzi (pri silnom vetre môžete využiť aj spodnú cestu - pozor na premávku!) až po Vojku nad Dunajom. Tu sa nachádza kompa Vojka - Kyselica, ktorú môžete využiť ako ďalšiu možnosť prechodu na druhú stranu. Kompu využívajú aj miestni obyvatelia a je zdarma. Pri kompe je reštaurácia, kde môžete počkať na prevoz.
Hrádza pokračuje cez Malý Žitný ostrov, ktorý je tvorený na ľavej strane umelým kanálom Dunaja a hlavným starým tokom Dunaja, ktorý tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom. Na ostrove sú obce Dobrohošť, Vojka nad Dunajom a Bodíky, za nimi sa nachádza lužný les so spleťou Dunajských ramien.

Ak chcete spoznať toto unikátne územie, pri kompe vo Vojke zídite z hrádze smerom k obci, ku kostolu a pri futbalovom ihrisku sa napojte na starú hrádzu a dostanete sa k jazeru Vojku. Oblasť jazera Vojka je privátna rekreačná zóna neprístupná z hlavnej hrádze, preto treba jazero obísť. Vedľa jazera Vojka sa nachádza Šulianske jazero.

Ak by ste si chceli vyskúšať splav po dunajských ramenách, informácie nájdete na stránke www.vodnetury.sk. Pri ramenách sa nachádzajú chatárske oblasti, z hrádze sa dá zisť k obci Bodíky a pozrieť si tieto ramená, pokiaľ však nemáte dobrú mapu a orientačný zmysel radšej nechoďte veľmi ďaleko alebo sledujte červenú značku.

Za obcou Bodíky sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Ostrov orliaka morského. Okrem orliaka morského, ktorý tu má jediné hniezdisko v strednej Európe, v nej žije aj kormorán veľký a iné vzácne druhy vtákov.

2/ po ľavom brehu Dunaja

Mapa Bratislava - Gabčíkovo po ľavom brehu Dunaja

GPX dáta na stiahnutie

Začiatok odporúčam od Starého mosta alebo Mosta SNP po pravej strane Dunaja až po Prístavný most. Je to najjednoduchší, ale aj najbezpečnejší spôsob. Potom prejdete cez Prístavný most na ľavú stranu Dunaja a pokračujete po dobre vyznačenej trase EV 6. Začiatok nie je veľmi atraktívny, keďže prechádza priemyselnou časťou okolo zimného prístavu, neskôr záhradkárskou oblasťou až k prístavisku rekreačných lodí.
Tu nájdete aj možnosti občerstvenia v reštauráciách na brehu aj na lodiach, najznámejšia je na lodi Motor Yacht servis prezývaná U Doda.

Ďalej pokračujete po hrádzi. Ak by ste chceli uvidieť lužný les, stačí odbočiť na Kopáčsky ostrov, územie zaradené do CHKO. Prehliadková trasa je vyznačená modrými značkami. Pokračovaním po hrádzi prechádzate popri malých dunajských plážach až po obec Hamuliakovo. Nachádza sa tu prístav a tiež je strediskom vodných športov. Vodné dielo tu vytvára obrovskú vodnú plochu, na ktorej sa preháňajú lode, windsurfisti a neraz aj plavci. Je tu Kite Beach Cantina - jediné centrum kitesurfingu a kite boardingu na Slovensku. Z cyklotrasy uvidíte a môžete navštíviť najvzácnejšiu pamiatku Hamuliakova, Kostol sv. Kríža, pochádzajúci z 13 storočia. Veža kostola je šikmá, preto ju aj nazývajú slovenská Pisa. Sklon veže je pravdepodobne spôsobený únavou stavebného materiálu alebo podmočením. Rímsko-katolícky kostol patrí medzi významné románske stavby. Vnútri sa nachádzajú fresky z druhej polovice 14 storočia.

Ďalej budete prechádzať v Šamoríne popri areáli X-bionic® Sphere, ktorý je najväčším a najmodernejším športovo-kongresovým centrom s celkovou rozlohou viac ako 1 000 000 m2. Súčasťou areálu je jedno z najmodernejších a najväčších olympijských jazdeckých centier, moderné atletické stredisko, prvotriedny X-BIONIC® HOTEL i špičkové kongresové priestory .

Hneď za týmto super moderným športovým strediskom sa nachádza Hotel Kormorán s prístavom a botelom, prírodným kúpaliskom, parkom a malou zoologickou záhradou. Po hrádzi prídete až ku kompe Vojka - Kyselica, kde máte možnosť prechodu na pravý breh Dunaja alebo môžete pokračovať ďalej 23 km po hrádzi smer Gabčíkovo. Možnosť občerstvenia je len v obciach popri cyklotrase.

Obe cesty - po ľavom i pravom brehu Dunaja - vás privedú až k toľko diskutovanému, kritizovanému a zároveň velebenému vodnému dielu Gabčikovo. Z mosta môžete uvidieť ako fungujú plavebné komory, ale aj vyjsť na vyhliadkovú vežu.

Hlavné objekty vodného diela Gabčíkovo tvoria: zdrž Hrušov s objektmi stupňa Čunovo, stupeň Gabčíkovo a odpadový kanál. Stupeň Gabčíkovo sa skladá z vodnej elektrárne a plavebných komôr. Plavebné komory sú nenahraditeľnou súčasťou plynulej medzinárodnej plavby po Dunaji. Vďaka vodnému dielu je územie Slovenska a aj Maďarska chránené pred záplavami.

Gabčíkovo - asi najzaujímavejším faktom o meste je, že v roku 1948 bolo pomenované Gabčíkovo na počesť Jozefa Gabčíka, ktorý v operácii Anthropoid v roku 1942 vykonal atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heidricha. V meste je možnosť ubytovania v zrube Nimród, v hoteli Árpád alebo ak hľadáte niečo luxusnejšie, odporúčame hotel Amade vo Vrakúni cca 9 km od Gabčíkova. Alebo skúste malý rodinný penzión Platan, ktorý sa nachádza priamo pri cyklotrase 8 km od Gabčíkova - stačí zísť z cyklotrasy bez toho, aby ste museli schádzať až do obce Ňárad.

Od Gabčíkova sa dá pokračovať už len po ľavom brehu dunajského kanála, ktorý sa po 10 km napája na starý tok Dunaja pri obci Sap.

Gabčíkovo – Komárno 55 km

Z mosta nad plavebnými komorami zídete dole k dunajskému kanálu a pokračujete po hrádzi až po obec Medveďov. Tu máte možnosť prejsť cez most do Maďarska a navštíviť mesto Győr, šieste najväčšie mesto Maďarska s cenným historickým centrom. Budete však musieť ísť po ceste, cyklotrasa tade nevedie. V Medveďove je možnosť občerstvenia.

Pokračovaním po hrádzi na slovenskej strane prídete k Národnej prírodnej rezervácii Číčovské mŕtve rameno, ktoré je zapísané v zozname mokradí medzinárodného významu a Ramsarskej konvencie. Je jednou z najkrajších chránených prírodných oblastí Žitného ostrova. Návšteva rezervácie je možná len pešo po vyznačených náučných chodníkoch. Dĺžka trasy je šesť kilometrov s dvanástimi zastávkami. Rameno však uvidíte aj z cyklotrasy . V období hniezdenia vtákov (od 1. marca do 15. júla) je návšteva národnej prírodnej rezervácie zakázaná.

Pri Číčove sa končí asfaltová časť cyklotrasy a začína ťažko zjazdná šotolina, ktorá vedie až do Komárna.

Ak nechcete alebo nemôžete ísť po šotoline, môžete pokračovať po hlavnej ceste č. 63, dosť rušnej hlavne počas pracovných dní alebo môžete využiť vlakovú dopravu a pohodlne sa odviezť Regiojetom do Komárna zo Zemianskej Oľče. Cesta trvá cca 30 min.

Ak sa rozhodnete pokračovať po šotoline, uvidíte ďalšie pozoruhodné zákutie - Veľkolélsky ostrov pri Zlatnej na Ostrove. Je to posledný veľký dunajský ostrov na slovenskom úseku rieky s rozlohou vyše 250 hektárov.

Nachádza sa tu Ekofarma, ktorá ponúka v sezóne možnosti ubytovania v kempe aj občerstvenia. Môžete tu ochutnať aj mlieko či syry z domácej produkcie.

Komárno– významný prístav na Dunaji, do Dunaja sa tu vlieva rieka Váh. Komárno bolo po 1.svetovej vojne rozdelené na slovenské Komárno, ktoré bolo centrom mesta a maďarské Komárom, ktoré bolo predmestím.

V slovenskom Komárne je najväčšou turistickou atrakciou Nádvorie Európy a pevnostný systém. Prejdete Alžbetiným mostom do Komárna a za mostom 3. ulica vpravo (Župná ulica) vás privedie na námestie generála Klapku s radnicou. Cez podchod v Zichyho paláci, kde je umiestnená expozícia Podunajského múzea, sa dostanete na Nádvorie Európy zaujímavé svojimi budovami inšpirovanými krajinami a regiónmi Európy. Umiestnené sú tu tiež sochy panovníkov a historických osobností. Z námestie generála Klapku prejdete aj k pevnostiam.

Návštevu pevnosti si treba vopred dohodnúť . Nová pevnosť je súčasťou Komárňanského pevnostného systému, najväčšej obrannej stavby rakúsko-uhorskej monarchie. Jeho najstaršia časť (Stará pevnosť) sa začala budovať v r. 1546 na obranu proti Osmanskej ríši. V r. 1663-1673 bola posilnená pristavaním Novej pevnosti, do ktorej sa vstupuje cez Leopoldovu bránu pomenovanú podľa uhorského panovníka Leopolda I.
Neďaleko Leopodlovej brány sa nachádza symbol nedobytnosti pevnosti – socha kamennej panny s nápisom “Nec arte, nec marte” – Ani lsťou, ani silou.
Pevnostný systém bol dokončený v 19. storočí a postupne strácal svoju obrannú funkciu. V 20. storočí boli Stará a Nová pevnosť využívané najmä ako armádne sklady, k ich súčasnému zlému stavu prispelo aj nešetrné využívanie sovietskou okupačnou armádou v r. 1968-91.

Do maďarského Komárom sa dostanete cez Alžbetin most. Oplatí sa ísť si pozrieť pevnosť Monostor, ktorá je súčasťou fortifikačného systému tohto mesta .

Komárno poskytuje dostatok možností na ubytovanie rôzneho štandardu, najširšiu ponuku nájdete na booking.com.
Servis bicyklov: piko-bike, Meštianská 3018, Komárno, tel: +421 35 773 13 90

Komárno – Štúrovo 55 km

Z Komárna pokračujte po Dunajskom nábreží k mostu cez rieku Váh, prejdite mostom a stočte sa doprava a chvíľu pokračujte popri Váhu a potom opäť popri Dunaji krásnou novovybudovanou asfaltovou cyklotrasou.

Prvú zastávku si určite urobte v Iži, priamo pri cyklotrase sa tu nachádzajú zvyšky rímskeho vojenského tábora a osady Kelemantia. Boli súčasťou rímskeho obranného systému Limes Romanus (1.- 4. st. n.l., vybudovaného pozdĺž Dunaja, tvoriaceho severnú hranicu rímskej provincie Panónia. V priestore pamiatky je možné si pozrieť časti pôvodných a zrekonštruovaných objektov. Komplex je doplnený informatívnymi tabuľami. S troškou fantázie si určite i vy budete vedieť ľahko predstaviť tábor v čase rozkvetu.

Ďalšou zaujímavosťou na ceste je rekreačná oblasť termálnych kúpalísk Patince. Aby ste si ju mohli pozrieť, treba zísť z cyklotrasy a odbočiť vľavo . Nájdete tu možnosti občerstvenia, ubytovanie rôznych kategórií a kúpanie v termálnych bazénoch, prípadne si užiť vyhliadkovú plavbu po Dunaji.

Segregovaná cyklotrasa pokračuje až po Žitavu a tam sa napojíte na cestu č. 63, ktorá v týchto miestach prechádza cez obce a preto je vcelku bezpečná (cca 4 km). Cestou sa zastavte v Radvani nad Dunajom v Penzióne Mlyn, kde sa môžete občerstviť, prípadne i prenocovať.

Pred Močou zídete na starú cestu č.63, ktorá je značená ako EV 6 a budete prechádzať jedným z najkrajších úsekov popri malých dunajských plážach s vyhliadkou na kopcovitú maďarskú stranu, skutočný prírodný raj.

V obci Kravany nad Dunajom natrafíte na príjemné oddychové miesto priamo pri cyklotrase aj so rozhľadňou, a nájdete tu aj ďalšie možnosti ubytovania a občerstvenia v penzióne Vinery. V obci premáva aj loď do maďarského Lábatlanu.

Asfaltová cyklotrasa končí pri obci Čenkov a cyklotrasa pokračuje popri Dunaji po šotoline až k obci Obid a ďalej smerom na Štúrovo.

Ak sa chcete vyhnúť šotoline, za Čenkovom sa napojte na cestu č. 63, ktorá tu nie je veľmi rušná a úsek do Štúrova meria cca10 km. Do centra mesta pokračujte popri železničnej stanici. Zídete dole k Dunaju, kde môžete obdivovať prekrásnu Ostrihomskú baziliku. Práve odtiaľto je na ňu najkrajší výhľad. Štúrovo je mesto troch riek, do Dunaja sa tu vlieva Hron a Ipeľ. Je známe svojim termálnym rezortom Vadaš . Tu sa môžete aj ubytovať.

V blízkosti mesta sa nachádzajú Kováčovské kopce s maximálnou výškou 395 m nad morom (vrch Burda). Most Márie Valérie, pomenovaný po dcére Františka Jozefa I. bol Nemcami v roku 1944 vyhodený do povetria a obnovený bol až v roku 2001. Teraz má svojich strážcov, ktorí ho ochraňujú pred zničením.

Predaj a servis bicyklov: MIHÁLKO, Hasičská 472/4, Štúrovo. Mobil: +421 907 980 547

Prechodom cez most sa Dunajská cyklotrasa na území Slovenska končí. Ďalej už budete pokračovať len územím Maďarska, najkrajším úsekom Dunajského ohybu.

Vytlačiť tento popis